Genel

Üniversite101: Üniversite Yaşamına Giriş


Merhaba KalemlİK okurları, üniversite hayatına yeni adım atıyorsan ve aklında, merak ettiğin birçok soru varsa bu yazımız tam sana göre. Uzun süredir online eğitim görüyorken gerçek anlamda üniversite öğrencisi olmak nasıldı çoğumuz unuttuk. Kampüse dönmeye az bir zaman kalmışken gelin yeniden hatırlayalım. Sahiden üniversiteli olmak neydi?

Hiç bilmediğiniz bir ilde, tek başınıza bir başlangıç yapıyor olmak en başında herkese korkutucu gelmiştir. Çoğumuz ailemizden ayrı yepyeni bir hayata adım atıyoruz. Öğrenci evine ya da yurda yerleşerek kendimize yeni bir düzen kurmaya çalışıyoruz. Senelerdir birlikte olduğumuz arkadaşlarımızın yerini bambaşka insanlar alıyor. Bu yeni süreç sakın gözünüzü korkutmasın. En başlarda elbette zorlanacaksınız, alıştığınız konfor alanınızı özleyeceksiniz ama çok kısa bir süre sonra adapte olup yeni hayatınızın tadını çıkarmaya başlayacaksınız.

üniversite

Kazandığınız üniversiteyi okul başlamadan ziyaret edip kampüsü tanımanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Okulun ilk günü fakültenizi ve derslikleri aramak sizin için zor olabilir. Eğer eğitim hayatınıza hazırlık okuyarak başlayacaksanız adapte olmakta zorlanmayacağınızı söyleyebilirim. Çünkü hazırlık eğitimi alırken tüm öğrencilerle her gün aynı saatlerde derse girip çıkıyorsunuz. Sınıfınızdaki öğrenci sayısı az olduğu için herkesi yakından tanıyıp kolayca arkadaşlık kurabilirsiniz. Üniversiteye direkt 1.sınıf olarak başlayanlara ise 150-200 kişiyle amfilerde derse girmek biraz tuhaf gelebilir. Üniversite sınavına bütün sene yoğun bir tempoda çalıştığınız için artık daha rahat eğitim hayatı geçireceğinizi düşünenlere üzülerek söylüyorum ki o rahatlık sadece birkaç hafta sürecek. Vize ve final haftalarında kütüphanede sabahlayacağınız günlerin yakın olduğunu şimdiden söyleyebilirim.

Biraz da üniversitedeki sosyal hayat ve arkadaşlıklardan, yani en keyifli kısımdan bahsedelim. Farklı şehir ve kültürlerden gelen, bambaşka düşünce tarzında olan birçok insan tanıyacaksınız. Bu kadar farklı görüş ve kişiliğin bir arada olması sizin bakış açınızın, anlayışınızın ve saygı çerçevenizin büyümesine sebep oluyor. Kendinize yakın hissettiğiniz birkaç kişiyle arkadaşlığınız zaman geçtikçe ilerleyecektir. Artık o kişiler bir noktada aileniz de olmaya başlıyor. Birlikte birçok şeyi paylaşarak zamanınızın büyük çoğunluğunu beraber geçiriyorsunuz.

üniversite

Üniversitedeki sosyal hayatı ise çoğunlukla okul kulüpleri sağlıyor. Okulun ilk günlerinde birçok kulüp standını açmış sizi de aralarına almak için bekliyor olacak. İlginizi çeken kulüplere mutlaka zaman ayırmanızı öneririm. Öğrencilik hayatınızı daha dolu geçirmenizi sağlayan bu kulüpler aynı zamanda size, kendinizi geliştirmeniz konusunda pek çok fayda sağlayacaktır. Heyecanla beklediğimiz yüz yüze eğitimin hepimiz için çok güzel geçmesini umuyor, kampüslerimize kavuşacağımız günü sabırsızlıkla bekliyorum.

İlginizi Çekebilir: Uzaya Seyahat: En İlginç Yolculuk

Genel
Atlantis: Kayıp Kıta ve Sırları
Genel
Dopamin ve Dopamin Detoksu
Genel
Serinleten Lezzetler ile Yaz Sıcağından Kurtuluyoruz