Genel

Toplumsal Psikoloji: Kitlesel Travma


Ruhsal olarak travmatik bir olayın ne olduğu yıllardır tartışılmaktadır. Günlük yaşamımızda sıkça duymaya başladığımız travma kelimesinin farklı karşılıkları olabilmektedir. Tıp sözlüğünde travma ise; herhangi bir fiziksel etkenle vücutta etkenle oluşan harabiyet (yaralanma, incinme, zedelenme vb.) olarak geçmektedir. Tedavisi ise genellikle psikolog ya da psikiyatristler kontrolünde ilaç veya terapiler ile gerçekleştirilmektedir. İlaç ile mi yoksa terapiyle tedavi olacağı ise uzman psikolog tarafından travma yaşayan kişinin durumuna göre değerlendirilmektedir.


Travmanın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Örneğin; künt travmalar, psikolojik travma, travmatik stres bozukluğu travma çeşitlerindendir. Travmaların çeşitlerinde en önemlilerden biri olan psikolojik travmalarda kişilerin yaşamı, vücut bütünlüğü ya da ruhsal dengesi için tehlikeli olan, ruhsal açıdan üstesinden gelme konusunda güçlük çektiği olaylar, deneyimler ya da durumlardır.

Bazı travmalar bireysel olabildiği gibi bazıları da kitlesel olur. Bu ikisi de şu noktası farklılık gösterir kişi bireysel çaresizlik dışında üyesi olduğu grubunda çaresizliğini yaşamaktadır. Büyük kitlesel travmaların en önemlilerinden biri depremdir. Yaşanılmış travmatik olaylar kişilerde değişik tepkilere yol açabilir fakat tüm bu tepkiler olağandışı bir duruma verilen tepkilerdir. Bu tepkiler fiziksel, davranışsal, duygusal ve bilinçsel olarak sınıflandırılabilir.


Kitlesel travma sonrası ortaya çıkabilen davranışsal tepkiler: kişisel çatışmalar tetikte olma hissi, sosyal içe çekilme, uyku düzensizlikleri, kötü bir şey olacak hissi, alkol madde kullanımında artış. Bu belirtilerin pek çoğu deprem gibi bir kitlesel travma etkisinde kalan bireylerde, bu kişilerin yakınlarında, deprem bölgesinde çalışan yardım ekipleri, basın mensupları gibi bölgeye sonradan gelmiş kişilerde veya deprem haberini duymuş herhangi bir bireyde görebiliriz. Bu belirtilerin kalıcılığı kişiye vereceği süreli ya da süresiz zararlar ise pek çok farklı faktöre bağlıdır.

İlginizi çekebilir: Bütün Çılgınlar Sever Beni İnceleme

Genel
Influencer Marketing: Modern Çağın Pazarlama Yöntemi
Genel
Spor Öncesi ve Sonrası Tüketilmesi Gereken Besinler
Genel
Bilinçsiz Bir Hastalık: Kleptomani
Henüz bir yorum yok.