Genel

Hafta Sonu Evde Keyifle Kal #4


Merhaba Kalemlik okurları,
Bir hafta sonu karantinasıyla daha birlikteyiz. Umarız sağlığınız yerinde ve her şey yolundadır. Keyifli okumalar!

O Yakıcı Bakışlar-Kutsal Motor:

Bu hafta sonu izlenecekler listenize Kutsal Motor’un YouTube kanalında yayınlanan, Zeynep Ocak ve Algı Eke’nin sunumuyla cumartesi akşamlarımıza renk katan “O Yakıcı Bakışlar“ı eklemelisiniz. Güzellik algısından sosyal medyaya, fobilerimizden gece hayatına kadar birçok konuya değinilen programı izlerken zaman zaman kahkahanıza hakim olamıyor zaman zaman durup düşünmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz. İki haftada bir cumartesi akşamları yayınlanan programda benim favori bölümüm “Okul Yılları”. Evlerimize kapandığımız bugünlerde size iyi gelecek olan programa herkesin şans vermesi gerektiğini düşünüyorum. Keyifli seyirler!

Hafta Sonu YouTube

“Dünya gibi, devran gibi Annemin Plakları da dönüyor.”-Çetin Erker: 

Çetin Erker’in anlattığı hikâyelerle uzaklara dalıp gideceğiniz, şarkılarla hüzünleneceğiniz Annemin Plakları radyo yayınlarına Spotify‘dan ulaşabilirsiniz. Eğer nostaljiyi hissetmek istiyorsanız Pazar günleri saat 12.00’de RetroTurk, 22.00’de JoyTurk, tekrar bölümlerini ise Perşembe 21.00’de yine RetroTurk’ten dinleyebilirisiniz, sevgili anlayanlar.

Dönüşüm-Franz Kafka:

Kafka’nın en uzun hikâyesi olan Dönüşüm, Gregor Samsa’nın bir sabah uyandığında kendini böcek olarak görmesi ile başlar. İlginç hikâyesinin yanında, kitapta yer alan sözler de insanı oldukça etkiliyor. Okuru duygu karmaşasına maruz bırakan kitap, 1915’te basılmış olmasına rağmen günümüzde hâlâ tartışılmaktadır. Dilerseniz çok da uzun olmayan bu hikâyeyi Cem Mumcu’nun seslendirmesiyle ilk 14 gün ücretsiz deneme fırsatı sunan Storytel‘den de dinleyebilirsiniz.

Hafta Sonu Kitap

“Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.”

Hayatın Dolambaçlı Yollarında Eğlence Dolu Yolculuk-Şans Yolu:

Hayatınızı seçimleriniz şekillendirir, bu oyun da hayattan bir parça gibi. Oynarken oldukça kararsız kalacak ama bir o kadar keyifli vakit geçireceksiniz. Mezuniyet, evlilik, iş seçimi, maaş günü, çevir kazan çarkı ve emeklilik derken adeta hayatınızın bir fragmanı olan oyun, yeni yıl gecenizin de favorisi olmaya aday.

Shakespeare: Print and Performance-King’s College London:

Shakespeare’in çalışmalarını bugün dünya çapında okumaya ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Oyunları 400 yıl önce nasıl oynandı, yayınlandı ve Shakespeare hakkındaki anlayışımız yüzyıllar içinde nasıl değişti? King’s College London, Shakespeare’in eserlerinin dünyanın dört bir yanındaki izleyicilerin nasıl ilgisini çekmeye devam ettiğini keşfetmek için Shakespeare’s Globe ve British Library ile ortaklık kurdu ve ücretsiz online kurs düzenledi. Shakespeare’in erken dönem modern dünyası hakkında daha fazla bilgi edinirken, yapısını bugün küresel bir simge olarak tanıyacak, akademisyenlere, küratörlere, yayıncılara, oyunculara, müzisyenlere ve tiyatro yönetmenlerine katılacaksınız.

Sanatın Peşinde Olanlara:

Pandemi nedeniyle evlerde olduğumuz bu dönemde, dijital platformlarda birçok müzeyi gezme imkanımız varken bunu değerlendirelim ve keşfe devam edelim. Bu hafta sizler için seçtiğimiz dijital durağımız, Salvador Dali Müzesi. 1974 yılında İspanya’nın Katalonya bölgesindeki Figueres kentinde bulunan müzede, sanatçının 4 binden fazla eseri sergileniyor. Dali’nin en ünlü resimlerinin yanı sıra müzede heykelleri, büyük aşkı Gala’ya özel tasarladığı koleksiyonları da yer alıyor. Gerek yaşamıyla gerek eserleriyle sıra dışı olan Sürrealist Ressam Salvador Dali’nin kendi tasarımıyla restore ettirdiği müzeyi mutlaka keşfetmelisiniz.

Hafta Sonu Online Müze

“Hiçbir şeyi taklit etmek istemeyenler, hiçbir şey üretmez.”-Salvador Dali

Kendin Yap:

Hayatınıza biraz olsun ışık saçacak ve geri dönüşüme katkı sağlayacak bir kendin yap önerisiyle sizlerleyiz. Hafta sonu evinizde, kendi mumluğunuzu nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. İhtiyacınız olan şeyler yalnızca boş bir konserve kutu, çekiç, çivi ve mumluğunuzun içine koymak için mum.

Boş konserve kutumuzun varsa etiketini dikkatlice çıkardıktan sonra bir kalemle üzerine istediğimiz deseni çiziyoruz. Çivi ve çekiç yardımıyla çizdiğimiz desenin üzerinden delikler açıyoruz. Dilerseniz birkaç konserve kutusunun üzerine bu şekilde uyumlu desenler yaparak seri halinde kullanabilir veya mumluğunuza renk katmak için kutunun dışını zevkinize göre renklendirebilirsiniz. Bütün bu aşamaların sonunda konserve kutusunun içerisine uygun boyutlarda bir mum koyarak dekorasyonunuzun parçası olarak kullanabilirsiniz.

Hafta Sonu Kendin Yap

Müzik Her Yerde:

Size hazırladığımız Spotify listesi ile evde ritmi yakalayın!

İlginizi Çekebilir: Hafta Sonu Evde Keyifle Kal #3

Genel
Müzik Rotası: Yeni Müzik Nasıl Keşfedilir?
Genel
Eski Bir Çin Öğretisi: Feng Shui
Genel
Influencer Pazarlamasında Yeni Akım: De-Influencing
  • Değişen zamanın değişen ihtiyaçları insanlar artık TV veya radyo başında değil , artık uzun uzadıya yapılan hatta çoğu kendi kendinin tekrarı olan tartışma programlarında talk showlarda değil YouTube,sportify gibi yerlerde daha eğlenceli daha öz verili programlar ile zamanını değerlendiriyor. Dönüşüm kitabını çok duydum okumak fırsat olmadı şu sıra davayı okuyorum bitsin dönüşümü de sıraya alıyorum. Bilgiler, incelemeler ve öneriler için teşekkür ederim emeğinize sağlık