Bilim / Teknoloji

Uzaya Seyahat: En İlginç Yolculuk


Seyahat etmek denilince aklımıza genelde bir şehirden başka bir şehre ya da bir ülkeden başka bir ülkeye gitmek gelir değil mi? Evet bu zamanlara kadar benim de aklıma sadece bu şekilde gelirdi. Artık gezegenler arası seyahat, uzaya seyahat söz konusu. Şöyle bir düşündüm de uzaya gitmek, deneyimlesem bile inanmakta güçlük çekeceğim bir seyahat olurdu. Teknolojiler, yeni fikirler ve azimler sonucu uzaya gitmek artık çok da zor değil. İnsanlar belirli ücretler ödeyerek uzay seyahatleri planlamakta. Hadi gelin hep birlikte uzaya seyahatin derinliklerine inelim.

uzaya seyahat

Nasa Uzay Seyahatleri Başlıyor!

Nasa’nın yapmış olduğu bu açıklamadan sonra insanlar arasında nasıl gidileceği ve gidiş ücretleri merak konusu oldu. Dünya üzerinde uzaya seyahat hususunda uzmanlaşmış ve öne çıkmış 4 farklı şirket mevcut. Bunlar, sahibi Elon Musk olan SpaceX; sahibi Richard Branson olan Virgin Galactic, SCX ve World View Enterprises. Ortalama 400.000 dolardan başlayan ücretlerle uzaya seyahat etmek günümüzde dile getirmiş olduğum şirketler aracılığıyla mümkün.

Hadi gelin uzaya seyahat ederken kullanılan uzay aracını konuşalım. Virgin Galactic’in SpaceShipTwo isimli uzay aracı iki bölümden oluşmakta. Aracın WhiteKnightTwo adlı dört motorlu, çift gövdeli jet uçağı 15000 metre yüksekliğe çıktıktan sonra ayrılmakta ve SpaceShipTwo yolculuğuna devam etmekte. SpaceShip Two, iki pilot dahil olmak üzere toplamda sekiz yolcu kapasitesine sahip kanatlı bir uzay aracı. SpaceX’in mekiği ise Dragon olarak isimlendirilmiş.

Geçtiğimiz aylarda ülkemizde de açıklanan Milli Uzay Programı kapsamında gönüllü insanlar tarafından oluşturulacak bir ekip uzaya gönderilecek. Ülkemiz tarafından ücretsiz bir şekilde gönderilmesi planlanan ekip uzaya seyahatlerini gerçekleştirecek. Fiziksel kondisyona ve yeterliliğe sahip olunması, aşırı kilolu veya zayıf olunmaması gönüllüler arasında aranan kriterlerden bazıları. Bu hususta siz de gönüllü olmak isterseniz vakit kaybetmeden gerekli başvuruları yapmalısınız.

Belki uzaya gidecek gönüllüler arasında siz de olabilirsiniz. Genel anlamda konuşursak artık ülkeler, teknoloji ve insanlar dünyamızla sınırlı kalmayıp çok daha dışarıya çıkmayı başardı. Bu gelecek için bir adım ve belki de çok kısa süre içerisinde çok daha uygun ücretlerle gezegenler arası seyahati konuşabileceğiz kim bilir?

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Zengin İnsanları ve Onların Sırları

Bilim / Teknoloji
Sanal Gerçeklikte Koku Duyusu
Bilim / Teknoloji
Columbia Uzay Mekiği Kazası
Bilim / Teknoloji
Z Kuşağının Vazgeçilmezi: Video Oyunları