Genel

Günümüzde Evrimleşen Futbol


Futbol dünya çapında popülerleşen bir spor olmaya başladıktan sonra durmaksızın, her anlamda evrimleşmeye devam eden bir oyun haline gelmeye başladı. Bu evrimleşme, değişimin en büyük sebepleri olan para ve teknolojinin futbolun merkezine gelmesi ile gerçekleşti. Gelin bu değişimi farklı başlıklar altında hep birlikte inceleyelim.

Teknoloji:

Teknolojinin stadyumları ve antrenman tesislerini değiştirmesi durmaksızın devam ederken bir de artık hakemlerin yerini almaya başladı. Futbola gelen VAR (Video Asistan Hakem) uygulaması ile artık sahanın içindeki hakemler tek başına karar veremez oldu. Aslında maç içinde her daim sahadaki oyuncuları ve hakemleri gözetleyen başka bir hakem daha var diyebiliriz. Saha içindeki hakem bir hata yaptığında VAR sistemi belirli kurallar çerçevesinde oyuna ve hakeme müdahale edebiliyor. Böylece oluşabilecek hakem hatalarının büyük bir çoğunluğunun önüne bu sistem ile geçilmiş oluyor. Aynı zamanda eskiden taktikleri anlatmak için kalem ve kâğıt kullanan teknik direktörler artık tabletler kullanmaya başladı.

Sponsorlar:

Hepimizin bildiği üzere sponsor demek aslında para demektir. Önceden kulüpler sponsorlara çok fazla yer vermezdi ve onlara sadece havadan gelmiş bir para olarak bakılırdı. Ancak günümüzde sponsorlar; formalara, antrenman ürünlerine, stadyumdaki reklam panolarına reklam vermelerinin yanı sıra artık kulüp isimlerinde ve stadyum isimlerinde de yer almaya başladılar. Böylece sponsorlar kulüplerin birinci gelir kaynağı haline geldi.

Basın ve sosyal medya:

Geçmişte maç bitiminde spor muhabirleri saha içine veya soyunma odasına girip uzun uzun röportajlar yapıyordu. Şu an ise futbolcuları maç sonlarında zor da olsa bir şekilde reklam panolarının önünde yakalayıp 1-2 dakikalık kısa röportajlar yapıyorlar. Buna rağmen spor haberciliği günümüzde daha gelişmiş bir durumda çünkü sosyal medyada fazlası ile paylaşımlar yapılıyor. Bu paylaşımları futbolcular da hiç çekinmeden yapıyor. Sosyal medyanın bir diğer güzel yanı ise yöneticilerin, oyuncuların ve en önemlisi taraftarların paylaşımları ile hakemleri ve gelecekteki rakipleri baskı altına alabiliyor.

Günümüzde yaşanan gelişmeler ile hiçbir şeyin sabit kalmadığı gibi futbolun da sabit kalmasını bekleyemezdik. Peki sizce bu değişikler oyunu nasıl etkiliyor? Eskiden mi güzeldi yoksa günümüzde mi daha güzel futbol?

İlginizi çekebilir: Walt Disney: Bir Başlangıç Hikâyesi

Genel
Vegan Olmak: Felsefi Bir Yaşam Biçimi
Genel
Ara Güler: Kadrajıyla Tarih Yazan Sanatçı
Genel
Ege Mutfağı: Kültürlerin Beşiği
Henüz bir yorum yok.