Genel

Evden Çalışırken Çevrim Dışı Kalma Hakkının Önemi


Sevgili KalemlİK okuru, sence evden çalışmak ne kadar verimli? Gerçekten de yeni çalışma stilini benimsemeli ve böyle mi devam etmeliyiz? Pandemi ile hayatımıza giren yepyeni bir kavramdı evden çalışma. Önce hepimiz bu karara şaşırdık ve beğenilerimizi sunduk. Pandemiden sonra da bu şekilde devam etmesi gerektiğini savunan kesim oldukça fazlaydı. Halbuki unuttuğumuz bir şey vardı: Çevrim dışı kalma hakkı.

Uzaktan çalışmayı avantaj olarak görsek de uzayan mesai saatleri, olmayan hafta sonu tatilleri ve sürekli ortaya çıkan iş yükleri durumun aslında pek de öyle olmadığını gösterir nitelikte. Uzaktan çalışanlara mesai saatleri içinde ufak bir dinlenme molası veya kısa süreliğine başka bir şeyle ilgilenme imkânı bile verilmiyor. İlk etapta bu gibi durumlar görmezden gelinse de pandemi devam ettikçe içinden çıkılmaz bir hâle geldik ve çevrim dışı kalma hakkını talep etmeye başladık.

çevrim dışı kalma

Yapılan bir araştırma uzaktan çalışan kişilerin %35’inin ruh sağlığının bu durumdan olumsuz etkilendiğini ortaya koymuş. Anksiyete, uykusuzluk, kaygı bozukluğu gibi durumlar daha da gün yüzüne çıkmış. Her ne kadar konuyu çalışanlar üzerinden ele almış olsam da aslında hepimiz bu durumdan bir şekilde etkileniyoruz. Pandeminin yarattığı buhran ve bizden aldığı sosyalliğimizle birlikte girdiğimiz dijital dünya, hem çalışanları hem de bizleri robotlaştırmaya sürüklüyor desek abartmış olmayız herhalde. 

Günümüzde çevrim içi olmak, internete bağlanabilmek nasıl bir hak ise çevrim dışı kalmak da bir hak. Bu konuda İrlanda birtakım çalışmalar yapmış ve yasalarla korumaya çalışmış olsa da yürürlüğe koymakta ve kurallara uyulması konusunda sıkıntılar yaşamış. Birçok devletin bu konuda birtakım çalışmalar içinde olduğunu biliyoruz fakat iş biraz da sizde bitiyor. O telefonu açmak zorunda değilsin, mesai saatin dışında gelen o maili yanıtlamak zorunda da değilsin. O mesaja anında cevap yazmana da gerek yok. Bunları yapabilmek için kendinize sert kurallar koymanız gerekebilir ama şundan eminim ki uygulamadıktan sonra hiçbir işe yaramaz.

çevrim dışı kalma 

Sonuç olarak, hayatımıza yeni giren olgulara, durumlara, ortamlara kendimizi öyle kaptırıyoruz ki sığ bir bakış açısıyla inceleyip bu durumların bizim için en iyisi olduğu konusunda kanaat getirmemiz bazen beş dakikamızı bile almıyor. Uzaktan çalışma da bunlardan biri oldu yakın zamanda. Halbuki her şey gerçekten sadece “dozunda” güzeldir. 

Bu konuda gelecek bilimci Gerd Leonhard şöyle diyor: Sürekli yemek yerseniz çok şişmanlar ve obez olursunuz, dolayısıyla hayatınız tehlikeye girer. Sürekli bilgi akışı olursa bu kez ise kafanız şişmanlar ve obez olur. Sonra da ölürsünüz.

Telefonu, interneti, teknolojiyi dozunda kullanacağımız güzel günlere…

İlginizi Çekebilir: Erasmus Programında En Çok Tercih Edilen Ülkeler

Genel
Koku Hafızasının Arkasındaki Bilim
Genel
İnsanlığın Ortak Zihni: Kolektif Bilinçaltı
Genel
Güneş Kremi: Genç Kalmanın Sırrı
Henüz bir yorum yok.