Genel

FIP: Kedilerde Sıklıkla Görülmeye Başlanan Hastalık


Merhaba sevgili KalemlİK okurları! Kedi severlerin ve kedi sahiplerinin özellikle son günlerde korkulu rüyası olmaya başlayan fip hastalığını duymuş muydunuz? Eminim içinizde duyanlar, haberi olanlar vardır. Fakat bilmeyenler için bugünkü yazımızda fip hastalığının ne olduğundan bahsettik. Keyifli okumalar dileriz!

FIP; kedilerde görülen, bağışıklık sistemine saldırarak ölüme sebep olabilen bir çeşit viral hastalıktır. Latince ismi “feline infectious peritonitis” olan ve kısaltılmış haliyle fip, aslında koronavirüsün orijinal olan halidir. Bildiğimiz üzere koronavirüs RNA kaynaklı bir virüstür ve pek çok bulaş yolu vardır. Aslında insanların aksine koronavirüs, kedilerde sıklıkla görülen bir virüstür. Bu virüs, kediler arasında genelde dışkı yoluyla taşınır. Bu virüs kediler arasında o kadar yaygındır ki 2 kediden 1’i hayatında en az bir kez bu virüsle karşılaşmıştır. Bu oran elbette ki popülasyon yoğunluğu ve habitata göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kedilerin kolaylıkla atlatabildikleri bu hastalık, virüsün mutasyona uğramasıyla kimi zaman ölümcül fip hastalığına evrilebilmektedir. Bilimsel araştırmalara göre kedilerdeki koronavirüsün %2 ila %10 oranla fipe dönüşme ihtimali vardır.

fip

İştahsızlık, kilo kaybı, ateş, hâlsizlik, karın bölgesinde şişkinlik, solunum sorunları, dengesizlik ve psikolojik dalgalanma gibi pek çok belirtisi olmasına rağmen bu belirtiler tanı konulmasında yetersiz kalmaktadır. Tanı konması da oldukça zordur fip hastalığında. Çünkü otopsi harici kesin olarak tanı konması mümkün değildir. Röntgen ve ultrason çekimi, kan testi, elisa testi, RT-PRC testleri ve FA testlerinin yapılması ve karın boşluğunda biriken sıvının incelenmesiyle bazı bulgulara ulaşılarak kedilerin fip hastalığını taşıyıp taşımadığı konusunda fikir sahibi olunabilir sadece. Tanı konulmasının ardından tedavi süreci başlar fakat ne yazık ki bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Tedavilerle sadece kedilerin daha uzun ve konforlu yaşaması sağlanabilmektedir. Vitaminler, bağışıklık güçlendiricileri interferonlar ve antibiyotikler tedavide kullanılan en büyük takviyelerdir.

Koronavirüs ailesi hakkında halen viroloji biliminin bile aralayamadığı sır perdeleri olduğunu biliyoruz ne yazık ki. Buna rağmen küçük dostlarımızı fip hastalığından koruyabilmemiz de çok mümkün. Öncelikle kedilerimizin hep birlikte yaşadıkları ortamlardan kaçınmalıyız ve bu gibi ortamlarda temizliğe büyük önem vermeliyiz.  Kedilerimizin beslenmelerine dikkat ederek yeri geldiğinde gıda takviyeleriyle bağışıklık güçlendirmesi yapmalıyız, küçük dostlarımızın aşılarına dikkat ederek aşılarını vaktinde ve güvenilir ortamlarda yaptırmalıyız. Bunların dışında sanırım evcil dostlarımızı bu ölümcül hastalıktan korumamızı sağlayabilecek en önemli faktör de onları stresten uzak tutmamız ve psikolojilerinin daima iyi olmasına özen göstermemiz olacaktır.

fip

Umarız ki tanı ve tedavi konusunda bilim dünyası olarak virüslerden bir adım öne geçebiliriz. Sevimli dostlarımızın sağlıklı ve huzurlu olduğu, onlarla birlikte keyifle geçirebileceğimiz günler dileriz.

İlginizi Çekebilir: İklim Krizine Karşı Bireysel Önlemler

Genel
Arthur Schopenhauer ve Mutluluk
Genel
21. Yılın Yıldızları Ödülleri Sahiplerini Buldu!
Genel
Estetik ve Sanatsal Instagram Fotoğrafçılığı
Henüz bir yorum yok.