Genel

Hafta Sonu Evde Keyifle Kal #3


Merhaba Kalemlik okurları,
Hafta sonunu evde geçireceğimiz yeni bir haftada, belki artık sıkıldınız ve evde ne yapacağınızı düşünmeye başladınız. Eğer durum böyleyse sizler için her alandan derlediğimiz öneriler eminiz ki bu sorunuzun cevabı olacaktır. Keyifli okumalar, evde sağlıkla kalın!

Post Apokaliptik Bir Hikâye-Snowpiercer:

Yaratıcılık ve teknolojinin; sonu gelen bir dünyada bile hayatta kalmayı başarabilmenin en iyi yolu olduğunu kanıtlayan, son zamanların en çok ilgi çeken Netflix yapımı bir dizidir.

Dünya’nın buzla kaplandığı dönemden tam yedi yıl sonra hayatta kalabilmeyi başaran çok az insan vardır. Yaşanan büyük felaketten sonra hayatta kalmaları ise Snowpiercer adında, kar kürenin etrafında dönen yuvarlak ve devasa trende yaşamaları sayesinde olur. İnsanların farklı olanaklara sahip bir şekilde yaşamını sürdürdüğü Snowpiercer, birbirinden adaletsiz durumlara ve zorlu yaşam koşullarına ev sahipliği yapar. Snowpiercer’i izlerken dünyadaki sınıf ayrımı kavramını daha iyi anlayacak ve hayatı ile tehdit edilen bir insanın neler yapabileceğini göreceksiniz.

evde dizi

Bong Joon Ho’nun 2013 yılında çevirdiği Snowpiercer filminden uyarlama

“Umarım Annem Dinlemez” Ama Siz Mutlaka Dinleyin!

Evde bazen, birlikte yaptığımız Zoom konuşmalarıyla yetinemiyoruz. Tam da bu sebepten karantina günlerinde size arkadaş olabilecek güzel bir podcast önerisiyle geldim. Tuluğ Özlü’nün samimi sunumuyla farklı konukları ağırladığı Umarım Annem Dinlemez, yaşadığınız ortamdan biraz olsun sizi uzaklaştıracaktır. Aslında bu podcast’i önermemdeki en büyük etken, toplumdaki kalıpları kırmasıdır. Benim favori bölümüm Zeynep Ocak’ın katıldığı bölüm. Aslında, emin olamadım; Hazal Kaya’nın katıldığı bölüm de olabilir. En iyisi siz de dinleyip favorinizi bizimle paylaşın.

İstanbul Hatırası-Ahmet Ümit:

“Hepimizin tek bir ortak özelliği vardı: İnsan olmak. Farklı inançlara, farklı etnik kökenlere, farklı cinsiyetlere, farklı dünya görüşlerine sahip olsak da hepimiz insandık.”

Polisiye romanlarıyla çok başarılı işlere imza atan Ahmet Ümit’in çok okunan “İstanbul Hatırası”; İstanbul ile iç içe, beklenmeyen bir sonla biten polisiye roman. Ahmet Ümit’in romanlarından tanınan kurgusal karakteri “Başkomiser Nevzat”ın işin içinde yer aldığı cinayetler bütünü anlatılıyor. Yedi kurban, yedi hükümdar, yedi sikke, yedi kadim mekân ve tek bir gerçek: Bu şehrin gizemli tarihi.

evde dizi

Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu-Brawl Stars:

Uygulamalarıyla mobil oyun piyasasına yön veren Supercell’in 2017 yılında çıkardığı Brawl Stars, pek çok farklı oyun haritasına ve karaktere sahip. İster yapay zekanın size atadığı rastgele takım arkadaşlarıyla ister kendi arkadaşlarınızla 3 kişilik bir takım kurarak oynayabileceğiniz oyunda amaç, topladığınız elmas sayısı ve yaptığınız ataklarla rakip takımı alt etmek. Elmas topladıkça kupa kazanarak kazandığınız kupalarla karakterlerinizin gücünü arttırabilirsiniz. Farklı oyun temalarını deneyerek sıkılmadan vakit geçirebileceğiniz Brawl Stars’ı, hem Android hem de IOS üzerinden indirerek keyifli vakit geçirmeye hemen başlayabilirsiniz. İyi eğlenceler!

Küresel Sağlığın Temelleri Eğitimi-Yale Üniversitesi:

Yale Üniversitesi Öğretim Üyesi Richard Skolnik tarafından verilen küresel sağlığın temelleri dersi karantina süresince online ve ücretsizdir. Dört haftalık eğitimi bitirdiğinizde Yale Üniversitesi’nden sertifika alma hakkı kazanıyorsunuz ki böyle büyük bir okulun sertifikası CV’niz için büyük derecede önem arz ediyor. Eğitimin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sanatın Peşinde Onlanlara:

Pandemi nedeniyle sosyal yaşantımızı kısıtlamak zorunda kaldığımız bu dönemde, günümüzü biraz renklendirmek açısından online etkinliklerde neler var araştırdık ve bir öneriyle geldik. Size, canlı canlı gezmeyi aratmayacak bir gösterim olan Meksikalı Ressam Frida Kahlo’nun doğduğu Mexico City’deki evi, online olarak kapılarını sevenlerine açtı! Evi gezerken bizim en çok ilgimizi çeken, yeşillikle dolu bir ev olması ve evin her köşesi canlı renkler ile donatılmış olmasıydı. Eminiz, siz de evi gezerken Frida Kahlo’nun yaratıcılığını, tutkusunu anlayacak ve aynı duyguları hissedeceksiniz. Evinizde atıştırmalıklarınızı, içeceklerinizi alıp ziyaret edebileceğiniz sergi, 28 Şubat 2021 tarihine kadar online gösterimde olacak.

evde müze

Kendin Yap:

Evinizle uğraşıp dekorasyonunu değiştirmenin tam zamanı! Evimizdeki vazoların büyük bölümü endüstriyel üretimlerden oluşuyor. Bu tekdüzelikten dolayı ev dekorasyonlarımız birbirine çok benziyor. Siz de onlara bir ruh katmanın zamanı geldiğini düşünmüyor musunuz? İhtiyacımız olan malzemeler cam şişe, renkli cam boyası ve bant. Öncelikle, cam şişemizin üzerine zevkimize göre şerit şeklinde bantlar yapıştırıyoruz. Daha sonra bantların arasında kalan boşlukları istediğimiz renge boyuyoruz. Boyamız kuruduktan sonra bantları dikkatlice söküyoruz. Ve dekoratif vazomuz hazır! İstediğiniz sayıda ve renklerde yapabilirsiniz. El emeği göz nuru olan dekoratif vazomuzun her evin aurasına yakışacağına eminiz.

evde kendin yap

Müzik Her Yerde:

Size hazırladığımız Spotify listesi ile evde ritmi yakalayın!

İlginizi Çekebilir: https://kalemlik.yildizik.org/hafta-sonu-evde-keyifle-kal-2/

 

Genel
Dropshipping: Yeni Nesil Ticaret Nasıl Yapılıyor?
Genel
Rutin Döngüsü: Ritmi Değiştirmek
Genel
2021 Yılında Astroloji Türkiye İçin Ne Söylüyor?
  • çok yararlı ve eğlenceli bir haftasonu olucak bizim için teşekürlerr


  • Çok güzel bir içerik olmuş 🙂 Şimdi podcastı dinleyeceğim.