Genel

Atıksız Yılbaşı Ağacı Nasıl Hazırlanır?


Hepimiz için farklı bir yıl olan 2020’nin sonuna yaklaşırken yeni yıl hazırlıklarınız başladı mı? Ben kalın kapaklı bir defter alıp kendi ajandamı yapmayı planlıyorum. Dört günlük bir tatil de geliyorken yeni yıla tecrübelerimden, hayallerimden ve planlarımdan bahsettiğim bir mektupla girmek iyi bir plan gibi görünüyor. Bir diğer planım ise atıksız yeni yıl ağacı yapmak. Siz de bana eşlik etmek ister misiniz? Nasıl mı olacak? Aslında çok basit. Tamamen evdeki atık malzemelerden bir ağaç tasarlayacağız. Böylelikle hem ağacı biz tasarladığımız için daha mutlu olacak hem de yeni yıl ruhunu eve taşımak için yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalmayacağız.

İlk atıksız yılbaşı ağacı örneğimde, Cemre Sıla Atılgan’ın fikrinden esinlendim. İhtiyacımız olanlar geri dönüşüm için biriktirdiğimiz kağıt ve kartonlar, yılbaşı ruhunu en çok yansıtan renklerde ipler (bence kırmızı ve yeşil), renkli kalemler ve karton bir süt şişesi.

Öncelikle atık kağıtları top şekline getirip kırmızı ve yeşil iplerle saralım. Kartonları da ev ve yılbaşı ağacı şeklinde kesip üzerine beyaz kalem ile pencere ya da dış çerçeve oluşturalım. Ardından en tepesinden bir ip geçirip ağaca asmaya uygun hale getirelim. Daha sonra karton süt kutularını kesip parlak iç yüzeyine, yıldız ve yılbaşı ağacı çizip keselim. Bunları da üzerine yapıştırdığınız ip sayesinde ağacınıza asabilirsiniz. Tabii ki baston şeker şeklinde süsü de unutmamak lazım. Kalan kartonu baston şeker şekilde kesip kırmızı ve beyaz iple sarabilirsiniz. İpiniz yoksa kırmızı kalem ile de boyayabilirsiniz. Ana ağacı ise aralarına dallar geçecek şekilde ipler yardımı ile oluşturabilirsiniz. Son olarak daha dikkat çekici durmasını sağlayacak led ışıkları ağacınıza sarmayı unutmayın. Atıksız yılbaşı ağacının nasıl yapıldığını ise buradan izleyebilirsiniz.

atıksız yılbaşı ağacı

Siz de yaratıcılığınızı kullanarak birbirinden güzel, atıksız yılbaşı ağaçları oluşturabilirsiniz.

Alternatif Fikirler:

Nasıl atıksız yılbaşı ağacı yapabilirim diye araştırırken farklı tasarımlar da buldum. Evimizin bir köşesine kitaplarımızı ağaç şeklinde dizerek led ışık yardımıyla masrafsız ve farklı bir ağaç da oluşturabilirsiniz. Ağacın üzerine koyacağınız birkaç çikolata da ayrı bir mutluluk verecektir. Son olarak nostalji sevenler için, bir duvarı sevdiklerimizin fotoğraflarıyla doldurmak iyi bir fikir olacaktır. Fotoğrafları çam ağacı şeklinde çift taraflı bantlarla duvara zarar vermeden asabilir hatta akşamları daha da hoş durması için çevresine yine led ışıklar ekleyebilirsiniz.

Hâlâ bir ağaç alıp süslemeyi planlıyorsanız bir tavsiyem daha var. Aldığınız çam ağacını yılbaşından sonra “Hem Yeni Yıl Ağacınız Hem İstanbul’da Dikili Bir Ağacınız Olsun!” kampanyasına katılabilirsiniz. Tabii, isterseniz kendi bahçenize de dikebilirsiniz. Yeni yıla nefes olarak başlamak eminim daha iyi hissettirecektir. Hepinize şimdiden iyi seneler!

İlginizi Çekebilir: Artistik Buz Pateni: Dans ve Sporun Birleşimi

Genel
Toplumsal Psikoloji: Kitlesel Travma
Genel
Titanik’in Sırlar Dolu Hikâyesi
Genel
Tüketim İçin Hayvanları Öldürmeden Yaşamanın Formülü: Veganlık
Henüz bir yorum yok.