Genel

Metropolde Üniversite Okumak


İstanbul’da üniversite okumak, ülkemizin en büyük şehrinde olağan dışı bir öğrencilik hayatı geçirmek demektir.

İstanbul tam olarak bir öğrenci şehri diyebiliriz. Kariyerine adanmış bir gelecek planlıyorsanız tam yerine gelmişsiniz denilebilir. İstanbul’un bir metropol şehir yani çevresindeki illere göre ekonomik ve kültürel anlamda daha gelişmiş, aynı zamanda bu illerden daha büyük bir nüfusa sahip olduğunu biliyoruz. Bu yüzden kalabalığı, trafiği veya koşuşturması size biraz yorucu gelebilir. Ancak zamanla alışacağınızdan eminim.

İstanbul’da öğrenci olmanın avantajları oldukça fazla. Şehirde 57 tane üniversite var. Bu da sosyal çevrenizin öğrencilerle dolu olacağını gösteriyor. En başarılı üniversiteler de İstanbul’da yer alıyor. Bu yüzden başka illerde yaşayanların ilk tercihleri de genelde İstanbul’daki üniversiteler oluyor. Böylece farklı şehirlerden gelen çeşitli kültüre sahip olan insanlarla tanışılıyor bu kültürleri tanıma imkânı sağlıyor.

Biraz da maddi yönünü ele alırsak genel olarak diğer şehirlere göre İstanbul’da okumak daha pahalı olabilir. Biliyoruz ki İstanbul her anlamda oldukça ilgi gösterilen bir şehir ve maalesef bu ilgi fazla olunca talebe göre her şeyin fiyatı normalden fazla olabiliyor. İstanbul’da öğrencinin aylık masrafı kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor. Kimimiz aile evinde kalırken bazılarımız ise il dışından geldiği için yurt ya da ayrı bir evde kalmayı tercih edebiliyor. KYK yurtlarında yer bulmak biraz zor oluyor ama genelde her öğrencinin yaptığı gibi ilk sene ortalama bir yurtta kalarak daha sonraki yıllarda ise buradan edindiğiniz arkadaşlarınız ile eve çıkmak güzel bir tercih oluyor. Eğer devlet üniversitesinde öğrenciyseniz de burs başvurularına kaydolarak eğitiminize katkı sağlayabilirsiniz.

Biraz da şehrimizin tarihi zenginliklerine bakalım. İstanbul tarihi olarak oldukça zengin bir şehir. Ayasofya müzesi, Topkapı Sarayı, Kapalı Çarşı, Yerebatan Sarnıcı, Galata Kulesi, Rumeli Hisarı, Dolmabahçe Sarayı ve Haydarpaşa tren garı bu tarihi yerlerin genel olarak başında gelenler. İstanbul’a ayak basar basmaz edinmeniz gereken en önemli şey aslında müze kart olmalı. Müze kartınız ile birçok yere indirimli veya ücretsiz girebilme şansına sahipsiniz. Sakıp Sabancı Müzesi, Oyuncak Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Modern Sanat Müzesi veya Deniz Müzesini ziyaret ederek kendinize yeni bilgiler katıp , bakış açınızı geliştirebilirsiniz.

Aslında İstanbul kalabalıklığına, koşturmacasına bazen pahalılığına rağmen en güzel şehirlerin başında geliyor. Burada üniversite okumak da hem kariyer anlamında hem de sosyal anlamda sizlere pek çok şey katıyor.

İlginizi çekebilir: Yapay Zeka ve Bilinç

 

Genel
Çocukluğumuzdan Bir Parça: Çizgi Filmler
Genel
Sosyal Medyanın Acımasız Yüzü: Linç Kültürü
Genel
10 Kasım: Ata’ya Veda
Henüz bir yorum yok.