Röportaj

Moda&Güzellik Influencer’ı Defne Çevik Röportajı


Defne Çevik ile sosyal medya, moda&güzellik, pandemi dönemi ve günlük yaşamına dair keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Defne Çevik, 20 Aralık 1983 doğumluyum. Moda mezunuyum. 1-1.5 yıl New York’ta modayla ilgili eğitim görme ve staj yapma şansım oldu. Uzun yıllar stil danışmanlığı yaptım. 10 aydır hayatıma böyle bir süreç girdi. Benim için de çok yeni aslında. 3.5 yıldır da evliyim.

Instagram’ı oldukça aktif kullanıyor ve sağlıklı yaşam ile ilgili birçok paylaşım yapıyorsunuz. Bu konuyla ilgilenmeye ne zaman ve nasıl başladınız?

Kendimi bildim bileli hep spor yapıyorum. Spor salonlarına gitmektense genelde evde spor yapmayı tercih ediyorum. Sağlıklı yaşam serüvenim ise eşim sayesinde başladı. Ozan çok araştıran bir insan. Araştırdıklarını devamlı olarak “Şunları ye, bunları al!” diyerek benim hayatımda da yer edinmesini sağladı. Sonrasında bedenimdeki değişimi gördükçe ben de çok sevdim. Bu şekilde araştırmaya ve uygulamaya başladım. Yıllar içinde sağlıklı beslenmenin ve yaşamanın hem insan bedeni hem de psikolojisi için önemli olduğunu deneyimlediğim için takipçilerime de bunu aşılamaya çalışıyorum. Kendi deneyimlerimi paylaşıyorum. Biliyorum ki takipçilerim su içse ya da egzersiz yapsa bana bir şey kazandırmayacak. Ancak iyi yönde hayatlarına dokunabilme şansım varken bunu değerlendirmek istiyorum. Çünkü bu beni mutlu ediyor.

Influencer olduğunuzu ilk ne zaman hissetiniz?

Başladıktan 1-2 ay sonra paylaşımlarımı uygulayanlardan bir anda çok fazla olumlu dönüş olmuştu. Çok fazla takipçim olmamasına rağmen bu dönüşler yaşam tarzı ile ilgili veya hayatlarına pozitiflik katmamla ilgili de oluyordu. İşte o zaman birilerinin hayatına dokunduğumda hissetmiştim.

defne çevik

İnsanlar sizi takip ediyor, sizden ilham alıyor. Hatta sizin pozitifliğiniz onları da etkiliyor. Peki, siz kimleri takip ediyorsunuz ve kimlerden ilham alıyorsunuz?

Çok teşekkür ederim bu beni çok mutlu eden bir konu çünkü. Severek takip ettiklerimin arasında Tonny Robins, Leonie Hanne, @maritsanbul, @xeniaadonts var. Ayrıca kitap okumaya da çalışıyorum. Kendimi geliştirmek adına okuyorum. Kendimizi geliştirmenin bir sınırı olmadığını düşünüyorum.

Önerdiğiniz cilt bakım rutinleri, maskeler ve tarifler için özel bir araştırma yapıyor musunuz? Siz de günlük yaşamınızda önerdiklerinizi uyguluyor musunuz?

Çoğu, benim yıllardır deneyimlediğim ve kendime uyguladığım bakımlar ama daha önce yapmadığım ancak insanların istekleri doğrultusunda bir bakım sunacaksam mutlaka çok iyi araştırırım. Sadece bakımı değil içine koyduklarımı neden koyduğumu ya da ne işe yaradıklarını araştırırım. Ve zaten takipçilerimle paylaşmadan önce kendi cildimde deniyorum. Eğer ki memnun kalırsam paylaşıyorum. Zaten insanlar benim tariflerimi uygulayıp memnun kaldıkları için sayfamın kısa sürede bu kadar ilgi gördüğünü düşünüyorum. Hatta 3 yıl önce kız kardeşime bir sürü doğal bakım yapsın diye mesaj atmıştım. Sayfam bu kadar büyüyünce o da benimle “Babaanne tarifleriyle popüler oldun.” diye dalga geçmişti. Tabii ki ben de günlük yaşantımda önerdiklerimi uyguluyorum. Hatta hiç saç bakımına gitmedim. Hep evde kendim bakım yaptım. Yine ellerime ve tırnaklarıma evde kendi doğal bakımlarımla bakım yapıyorum. İnsanların kaçırdığı şey ise tarifleri düzenli uygulamamak oluyor.

Bir videonuzda “Evim aktar gibi her türlü baharat, yağ bulunuyor.” demiştiniz. Bu ürünlerle bu kadar ilgilenmeye başlamanız öneri videolarınız için miydi, yoksa önceden de böyle bir ilginiz var mıydı?

Tabii ki öneri videoları ile çok daha fazla almaya başladım ama ondan öncesinde de çok alırdım. Özellikle yağ çok alırdım. Hem bakımlarım için hem de sakinleştirici özellikleri olduğu için. Ama karantina döneminde yemek yapmaya başladığım için baharatları bu kadar çok almaya başladım. Daha öncesinde hayatım boyunca çok çalıştığım için yemek yapmaya karantinada başladım ve çok sevdim.

defne çevik

Modaya da ilginiz olduğunu biliyoruz. Sosyal medyadan gördüğümüz kadarıyla da oldukça hoş bir tarzınız var. Siz, kendi tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz? Defne Çevik gardırobunda vazgeçilmez olan parçalar neler?

Çok teşekkür ederim. Hem işim olduğu için hem de kıyafetlerin insanların ruh halinden, karakterinden ipuçları verdiğini düşündüğüm için moda ile ilgilenmeyi seviyorum. Mağaza gezmeyi çok seviyorum. Feminen parçaları ve tarzları kendimde kullanmayı seviyorum. Blazer ceket, beyaz gömlek, basic tshirt, jean pantolon ve eşofmanlar.

Pandemi dönemi boyunca neler yaptınız? Bu süreçte kendinizle ilgili neler keşfettiniz?

Pandemi sürecinin büyük bir çoğunluğu evdeydim. Sanırım çok şey keşfedemedim çünkü ben zaten normal zamanlarda da kendiyle vakit geçirmeyi, evde olmayı çok seven bir insan olduğum için çok zorlanmadım aslında. Sadece ara ara doğada olma ve gidebilme özgürlüğünü özledim o kadar. Benim için gerçekten çok verimli bir süreç oldu, yemek yapmayı sevdiğimi ve güzel yemek yapabildiğimi keşfettim. Kendimde değiştirmek istediğim özellikler üzerinde çalıştım.

Birisine aldığınız veya size verilen en son hediye nedir?

Bana verilen hediye canlı çiçek, benim aldığım hediye ise 2 kitap idi. (Kendin Olma Alışkanlığını Kırmak ve Evren Daima Evet Der)

Umutla girdiğimiz 2021 yılı için sizin beklentileriniz, öncelikli hedefleriniz nelerdir?

Gerçekten öncelikle sadece sağlık istiyorum çünkü insan sağlıklı olunca her şeyi yapabilir, başarabilir. Ben hiç uzun vade için hedef koyan bir insan olmadım, hırslı bir insan değilim maalesef. 2021 yılında yurt dışına çıkıp gezebilmeyi ümit ediyorum. Çok özledim gezmeyi.

İlginizi Çekebilir: Gönül Dağı’nın Ramazanı Cihat Süvarioğlu Röportajı

 

Röportaj
Oyuncu ve Sosyal Medya Fenomeni Sina Özer Röportajı
Röportaj
Genç ve Yetenekli Müzisyen Ayça Özefe Röportajı
Röportaj
Sevilen Oyuncu Selen Seyven Röportajı
Henüz bir yorum yok.