Genel

Otuz Yıl Gençleştirilen Deri Hücresi Çalışması


Merhaba Sevgili KalemlİK okurları, blogumuzun bu yazısında sizlere yaşlanmaya çözüm ya da en azından şimdilik bir umut olan otuz yıl gençleştirilen hücreden bahsedeceğim.

İngiltere’nin Cambridge şehrinde çalışma yapan bilim insanları, bir ilke imza atarak 53 yaşındaki bir kadının deri hücresini tam otuz yıl gençleştirdi. Bu çalışma bilim dünyasında oldukça ses getirdi. Çalışmayla birlikte yaşlılıkta ortaya çıkan bazı hastalıkların önüne geçilmesi planlanıyor. Bu; özellikle diyabet, nörolojik hastalıklar ve kalp ve deri hastalıkları gibi rahatsızlıklar için oldukça umut verici bir çalışma. Çalışmanın detayları ise herkes tarafından merak konusu.

Araştırmanın temeli, 1990’lı yıllarda klonlanmış koyun Dolly’e dayanıyor. O zamanlarda bir koyundan alınan deri hücreleri, kök embriyo hücrelerine dönüştürülmüştü ve sonucunda koyun Dolly oluşmuştu. Bu yöntemde, ilk baştaki hücreler kendi kimliklerini kaybetmişti. Burada kullanılan IPS teknikleri, 53 yaşındaki kadının deri hücrelerinde de kullanıldı. Normalde bu teknikle kök hücreye dönüşüm gözlemlemek için hücreler 50 gün kimyasal banyoya maruz kalmalıdır. Ama şu an bu süre 12 güne indirilmiş durumda. Deney sonucunda gözlemlediğimiz hücreler, embriyoya dönüşmeseler de 23 yaşındaki bir kadının deri hücreleriyle aynı göründüklerini ve aynı özelliklere sahip oldukları ortaya çıktı. Bu yöntemler ile yaşlı hücreler hiçbir kimlik ve işlev kaybı yaşamadan gençleşiyor. Aynı zamanda gençleşmeyle birlikte, eski hücrenin kaybettiği bazı işlevler geri kazanılıyor. Bu durum, “Gençleşmenin formülü mü bulundu?” sorusunu akıllara getiriyor.

otuz

Öncelikli olarak yaşlıların vücutlarındaki kesik, yanık gibi yaraların daha hızlı iyileşip iyileşmediği gözlemlenecek. Daha sonra da bu yöntemler, özellikle karaciğer ve kan gibi organlarımızın hücrelerinin üzerinde de denenecek. İnsanların yaşlandıkça sağlıklarının kötüye gitmesinin tam aksini hedefleyen bilim insanları, bu çalışmalar ile yaşlılıkta da sağlıklı bir yaşam sürdürmemizi sağlamak istiyor.

Bu gelişmeler ile geleceğimiz için fazlasıyla ümitlensek de şu anlık bu yöntemler ve otuz yıl gençleştirilen hücre tıpta kullanılamayacak. Nedeni ise oluşan yeni genç hücrelerin normalinden daha yüksek kanser riski taşımasının tartışılmasıdır. En azından kanser riski ortadan kalkmadan, daha çok çalışma yapılmadan ve yöntemin kesinlikle işe yarar olduğu kanıtlanmadan kullanılması olası görünmüyor.

İlginizi Çekebilir: Anda Kalmak Meditasyon ile Mümkün mü?

Genel
Sosyal Medyanın Reklamcılık Sektörüne Etkisi
Genel
Katarsis: Duygusal Arınmanın Psikolojik Boyutu
Genel
Vegan Olmak: Felsefi Bir Yaşam Biçimi
Henüz bir yorum yok.