Keşfetmeye Değer

İstanbul Modern Sanat Müzesi #KeşfetmeyeDeğer


“Keşfetmeye Değer” serimizin ilk durağı, İstanbul Modern Sanat müzesine ziyaretimizi gerçekleştirdik. İstanbul Modern’in geçici binası Beyoğlu’nda bulunuyor. Buraya M2 metrosunun Şişhane durağında inip Meşrutiyet Caddesi çıkışından ulaşabilirsiniz.

Kısaca genel özelliklerinden bahsetmek gerekirse bu müze İstanbul’un tarihi dokusuna sahip bir binada bulunmaktadır. Beyaz renkli binanın üzerindeki işlemeler her geçenin gözünü alıyor. Engelli ziyaretçiler için tamamen ücretsiz olup tekerlekli sandalye kullanan bireyler için de girişi kolaylaştıran bir asansör bulunmakta. Pazartesi günleri kapalı olan müze için girişler perşembe günleri tüm gün herkese ücretsizdir. Salı günleri ise 14.00-18.00 saatleri arası 18-25 yaş aralığındaki ziyaretçilere ücretsizdir. Diğer günler için ise bilet fiyatları 36 TL olup öğretmen, öğrenci ve emeklilere 21 TL’dir. Müze pandemi koşulları nedeniyle 70 kişilik kontenjana sahiptir. Ayrıca her katta da kişi sınırlaması mevcut. Bu yüzden kalabalık bir zamana denk gelirseniz müzeye girişte ve katlarda biraz bekleyebilirsiniz.

İstanbul Modern

Müze dört kattan oluşuyor ve her katın kendine göre bir konsepti var. Girişte ücretsiz bir vestiyer alanı ve minik bir hediyelik eşya dükkânı sizi karşılıyor. Eksi birinci kat tamamen video ve kısa filmlerden oluşmakta. Bu kattaki içerikler özellikle pandemi döneminin bize aşıladığı içe dönük yapıyı sorgulatıp “empati” olgusunu hatırlatıyor, adeta insanı hipnotize ediyor. Bir esere bakarken umudu, bir diğerine bakarken çaresizliği hissediyorsunuz. Ayrıca dönem dönem bu kattaki eserlerin değiştiğini öğrendik. Bunu da dip not olarak alabilirsiniz. Birinci kata çıkar çıkmaz gözümüze çarpan üzerinde “Ne ölüm var ne de hayat. Sadece biz varız.” yazan devasa ayna oldu. Bu aynanın önünde fotoğraf çekilmeyi ihmal etmedik tabii ki. İkinci ve üçüncü kata geldiğimizde ise müze bu defa kapılarını soyut dünyaya açıyor. Pastoral ve sürrealisttik havanın da hâkim olduğu eserleri incelerken eşsiz bir hava size eşlik ediyor.

İstanbul Modern

Eserlerin yanlarında yer verilen yazıları okuyarak üzerinde yorumlar yaptığımız eserler hakkında daha fazla bilgi sahibi olduk. Bizce bu müze kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir müze. Fakat gezerken eserlerin hepsini yorumlamaya dikkat etmelisiniz. Eserleri tek tek kafanızda canlandırıp yorumlarınızı katarak ve en önemlisi hissederek gezersiniz müzeyi gezerken aldığınız haz unutulmaz hale gelecektir.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’da Yılbaşı Ruhu

Keşfetmeye Değer
Goblin Oyun Kulübü #KeşfetmeyeDeğer
Keşfetmeye Değer
Barış Manço Evi #KeşfetmeyeDeğer
Keşfetmeye Değer
Galataport İstanbul #KeşfetmeyeDeğer
Henüz bir yorum yok.