Genel

Rock Müzikte “Psikedelia” Akımı


Müzik denildiğinde hepimizin zihninde birbirinden farklı kapılar açılır. Müziği tanımlamak gerekirse, bana göre dış dünya ile bağlantımızı kesmemiz için büyük bir araçtır müzik. Kalabalık bir ortamda bulunsak bile o an aklımıza takılan bir şarkı yeterlidir bizi başka evrene götürmek için. Kimimiz her türün karışık bir şekilde bulunduğu tek bir çalma listesi oluştururuz, kimimiz ise türlerin birbirinden ayrıldığı birkaç tane. Peki siz hangisini tercih ediyorsunuz? Bu yazımda oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan müzik kavramının belirli bir kategoriye indirgeyerek rock müziğin bir alt dalını ele alacağım: Psikedelik Rock

Psikedelik; kelime anlamı ile sanrı gördüren, halüsinojen anlamına gelir. Kelimenin kökenine indiğimizde Yunanca “psyche” ve “delos” kelimelerinden oluşur. Psyche, ruh veya zihin anlamına gelirken delos ise açığa çıkarmak anlamına gelir. Kelimenin bütününe baktığımızda ise, gözle görülmeyen ruhani bir dünyayı açığa çıkarmak, zihnin bilinmeyenlerini ortaya dökmek gibi bir tanımlama yapabiliriz.

Gelelim Psikedelik Rock müziğe. Psikedelia akımı etkisi altında olan bu müzik türü 60’lı yıllarda Amerikan ve İngiliz müzisyenler tarafından ortaya çıkarılmıştır. İlham kaynağı kültürdür ve merkezinde kültür vardır. Müzik yolu ile zihinlerimizde uyuşturucu etkisi yaratmayı hedefler. Enstrümantal ve vokal olarak sizi çok farklı boyutlara taşır, dünyadan uzaklaşmanızı sağlar. Gerçek ile aranızdaki bağları koparır. İçinde doğaçlamayı barındırır ve insanlar üzerinde coşturucu bir etki bırakır. Zihni hareketlendirir, algıları açar ve birçok düşüncenin kapılarını aralar. Bu müzik türünde başlıca kullanılan enstrümanlar ise şunlardır: bas gitar, elektro gitar, klavye ve perküsyon.

Peki kimler, hangi gruplar bu türde eserler üretti? The Beatles, Led Zeppelin, The Rolling Stones, Jimi Hendrix gibi yabancı isim ve grupları örnek olarak gösterebiliriz. Gelelim Anadolu’daki değerli isimlere… Akıllara gelen ilk isim Erkin Koray oluyor. Psikedelik Rock türünde birçok eser ortaya koyan Erkin Koray’ın rock müzikte kullanabilmek ve müzikli mekanlarda bağlama kullanımını artırmak için Orhan Gencebay ile elektro bağlamayı geliştirdikleri söylenir. Cem Karaca, Barış Manço, Selda Bağcan, Erkut Taçkın, Edip Akbayram, Asu Maralman gibi isimler de bu türde birçok eser vermiştir. Psikedelik Rock türünde müzik yapan gruplara baktığımızda ise Moğollar, Grup Bunalım, Mavi Işıklar gibi grupları görüyoruz. Günümüze geldiğimizde ise Gaye Su Akyol’u ve Altın Gün isimli grubu örnek olarak göstermek çok doğru olur.

Başka evrenlere olan yolculuğunuzda size eşlik edecek şarkıların bulunduğu playliste buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Siber Çağ Korsanlığı

Genel
Podcast: Dijital Çağın Radyosu
Genel
Sessiz Lüks
Genel
2021 Yılında Astroloji Türkiye İçin Ne Söylüyor?
Henüz bir yorum yok.