Genel

Yemek Fotoğrafçılığı: Lezzetli Fotoğraflar İçin İpuçları


Yemek fotoğrafçılığı, çekim sürecinin eğlenceli ve doyurucu olması ile oldukça keyifli bir meslek. Peki, amatör fotoğrafçılar lezzetli yemek fotoğrafları nasıl çekebilir? Püf noktaları nelerdir? Eğer siz de hâlâ bu sorulara cevap bulamadıysanız yemek fotoğrafçılığının ilgi çekici püf noktalarını sizler için derledim.

Açınızı Seçin:

Yiyeceği önceden düşünün. Boyutu, şekli, yüksekliği… Ardından, kamerayı bu özellikleri en iyi vurguladığını düşündüğünüz alana yerleştirin. Bazı yemekler, yemeğin tam önünden çekim yaptığınızda harika görünür bazılarıysa doğrudan masanın üstünden çekim yaptığınızda en uygun olanıdır.

yemek fotoğrafçılığı

Kompozisyon Oluşturun:

Ana yemeğinizi malzemelerle çevreleyin. Ana malzemeler, soslar, yağlar ve mutfak aletleri yemeğin nasıl yapıldığını gösterir. Teneke kutular, kavanozlar, otlar, bardaklar, kumaşlar ve çarşaflar ise yemeğin kaynağı veya servis edildiği mevsim hakkında konuşabilir. Bunlardan birkaçını ön plana ve arka plana yerleştirmek kesinlikle hikâyenize derinlik verir.

yemek fotoğrafçılığı

Doğal Işık Kullanın:

Tepegöz lambalarını veya telefonunuzun flaşını asla kullanmayın! Her zaman güneş ışığından yararlanmalısınız. Bir de izleyici her zaman fotoğrafınızdaki en parlak noktaya bakar, bunu asla unutmayın!

yemek fotoğrafçılığı

Bir Hikâye Yaratın:

Yemek fotoğrafçılığı, kelimeleri kullanmadan hikâye anlatmanın harika bir yoludur. Örneğin, rahat ve sıcak bir his yaratmak için kadrajınıza açık bir kitap veya çay fincanı ekleyebilirsiniz. Ya da bir fincan kahve ve sağlıklı bir atıştırmalığın tadını çıkarırken çalışıyor olabileceğinizi belirtmek için dizüstü bilgisayar ekleyebilirsiniz. Kompozisyona yemek kitapları eklemek de yeni tarifler denediğinizi gösterebilir.

yemek fotoğrafçılığı

Katmanlarla Görüntü Oluşturun:

Her zaman keklerin katman katman kremalarının, üst üste dizilmiş pankeklerin, bir doğum günü pastasının yandan görüntüsünü alarak katmanlarını yansıtmak karşı tarafın iştahını açacaktır.

yemek fotoğrafçılığı

Renk Hakkında Düşünün:

Yemek fotoğrafçılığı, size renklerle oynama şansı da verir. Benzer renkler kullanarak rahatlık ve huzur duygusu uyandıran uyumlu bir kompozisyon yaratabilirsiniz. Kompozisyonunuzda zıt renkler kullanmak ise tam tersi bir etkiye sahip. İzleyicinin duygularını farklı bir şekilde harekete geçiren canlı, dinamik ve heyecan verici bir görüntü yaratır. Ayrıca smoothie’lerde farklı renk kombinasyonlarını denemek; yapması eğlenceli, tadı lezzetli anlamına gelen bir fotoğraf yaratıyor.

yemek fotoğrafçılığı
Bir İnsan Unsuru Ekleyin:

Yemek fotoğraflarınıza insan unsuru eklemek fotoğrafa yaşanmışlık katar. Sık sık elinizi veya kolunuzu yemek fotoğraflarına dahil edin. Eğer misafiriniz varsa herkesin elini sahneye dâhil edebilirsiniz. Bu, lezzetli yemeklerin paylaşılmasının getirdiği bir dostluk ve mutluluk hikâyesini anlatabilir.

yemek fotoğrafçılığı

Son olarak size ilham olacak Instagram hesaplarını da takip etmenizi öneririm. @davidgriffen, @luisabrimle, @francescotonelli ve @razorskitchen gibi.

İlginizi Çekebilir: Hafta Sonu Evde Keyifle Kal #4

Genel
Aile Dizimi Terapisi
Genel
Vazgeçilemez Yönleriyle İstanbul
Ajanda
Ocak Ayı Etkinlik Takvimi #Ajanda
Henüz bir yorum yok.