Genel

Tarihin İlk Megapolü


ÇIĞIR AÇAN YENİLİK: TARİHİN İLK MEGAPOLÜ

Yaşadığımız çağda metropol olarak adlandıracağımız milyonların ev sahipliğini yapan birçok şehir vardır. İstanbul, New York, Moskova, Tokyo, Delhi veya Pekin örnek verilebilir. Ancak artan nüfusa dolayısıyla şehirler insanoğluna maalesef ki verimli hizmet edememektedir. Kaynaklar şehirlere yetememekte ve yeterince denetlenemediğinden şehirler arasında gittikçe hemen hemen her konuda farklar açılmaktadır. Ancak kartlar “Tarihin İlk Megapolü” denecek projeyle yeniden dağıtılıyor!

METROPOLLER TARİHE KARIŞIYOR!

Teknoloji her konuda olduğu gibi bu konuda da kartları yeniden dağıtıyor. Dünyanın incisi metropollerin pabuçları dama atılıyor! Çünkü hiç beklemediğimiz bir yerde, beklemediğimiz bir zamanda ve beklemediğimiz bir dönemde çığır açıcı bir proje tüm dünyayı etkisi altına almış durumda!

Megapolün tanımına baktığımız zaman çoğunlukla metropoliten kentlerin birleşimi ya da küme kent olduğunu görürüz. Şu an neredeyse hiçbirimizin gelişmiş görmediği Afrika kıtasında bu tanımı karşılayan dünyada eşi benzeri görülmemiş ve tarihin ilk megapolü lakaplı devasa proje şu anda yapım aşamasında. Peki neden Afrika’da yapılıyor? Öncelikle Afrika kargaşa hâkimiyeti altında hijyenin de ayaklar altında olduğu bir kıta, bununla birlikte çok hızlı artan nüfusa sahip. Bir de Afrika’da birbirine inanılmaz yakın şehirler arasında bile devasa boyutta çok açıdan farklar var. Bu sebepten bunların bir kısmının birlik içinde olmasının kıtanın gelişimini hızlandırması bekleniyor. Kargaşanın hâkim olduğu ve devasa projelere pek rastlanılmayan Afrika kıtasına düzen, prestij ve yeni bir soluk getirmesi bekleniyor.

MEGAPOLDE TAM 500 MİLYON KİŞİ

Dünya nüfusunun %17’sini oluşturan Afrika Kıtası’nın devasa kaynak ayırdığı ve yapımına başlanan projenin içinde alışveriş merkezleri, dünyanın en lüks otelleri, çağımız insanının ihtiyacı olan yaşam alanları, vazgeçilmezlerimiz olan plazalar ve gökdelenler de yer alacak.

Bu devasa proje gerek kaynaklar gerekse projedeki iş gücü hesaplandığında önümüzdeki yüzyılın hemen başlarında tamamlanacak. Bir çoğumuz bu sürenin çok fazla olduğunu düşünebilir. Aslına bakarsanız bu denli devasa boyuttaki bir proje için gayet uygun.

TÜM KITA BİR ŞEHİR

Tüm kıtanın birleşmesini ve düzenlenmesini amaçlayan tarihin ilk megapolü projesinin, Fildişi Sahili’ndeki Abidjan şehrinden Nijerya’nın başkenti Lagos’a kadar çok geniş bir coğrafya üzerinde kurulması planlanıyor. Bu, projenin Afrika’nın sahillerinden yükseleceği anlamına geliyor. Maalesef ki bazı şehirler diğerlerine katılacağından eriyecek ve zamanla da unutulup gidecek. Ancak bugün Afrika’da insanların çok çok nadir yaşadığı yerler bu megapolün inşası ile belki de dünyanın en kalabalık yeri haline gelecek.

İlginizi çekebilir: Influencer Pazarlamasında Yeni Akım: De-Influencing

Genel
TikTok Dünyası ve Pazarlama Üzerine
Genel
90’lı Yılların Unutulmaz Şarkı Dünyası
Genel
Ülkeler ve İlginç Yasakları
Henüz bir yorum yok.