Genel

90’lı Yılların Unutulmaz Şarkı Dünyası


Müzik; izole edilmiş kabile gruplarında bile varlığını göstermiş, her millette ve her dinde farklılık göstermekle birlikte kendi yerini oluşturmuş, insanları birbirine bağlayan soyut bir unsurdur. Yaklaşık olarak dünyada 100 milyonu aşmış her türden şarkı bulunmaktadır. Şarkıların en çok bilinen faydası sakinleştirici etkisi olmakla beraber ayrıca insanların modunun yüksek kalmasına, kan damarlarını rahatlatmasına, beynin daha iyi odaklanmasına etkileri de mevcuttur. Dünyada kimi dönemlerde müzik fırtınası esmiştir. Bu yazımızda birlikte Türkiye’de ve dünyada 90’lar döneminde en popüler olan ve hala daha dillere dolanan şarkıları inceleyeceğiz.

İlk olarak 2003 yılında Eurovision Yarışmasında “Everyway That I Can” şarkısı ile ülkemize birincilik getiren Sertab Erener ile başlayacağız. 90’lı yıllarda da şarkıları gündem olan Sertab Erener, çoğunlukla aşk üzerine yazdığı şarkılarla bilinir. Bu dönemde yazdığı en popüler şarkılardan birisi de Sakin Ol, Ateşle Barut.

Ülkemizde “Mega Star” olarak bilinen, Milli Takımımız için de yazmış olduğu şarkı ile hâlâ daha iyisinin gelmediği söylenen ve ünü dünyada da sıkça duyulmuş olan Tarkan, 90’lar döneminin unutulmaz sanatçısıdır. O dönemde; Kış Güneşi, Hepsi Senin Mi? şarkılarıyla ününe ün katmıştır.

Şarkı çıktığı günden beri hit olan ve insanları depresyona sokan “Bu Akşam Ölürüm” şarkısı ile Murat Kekilli de 90’lar döneminin önemli sanatçılarındandır. Bu şarkısı yüzünden intihar olaylarının sebebi olarak kendisi görülmüş ve olayın yatışması için memleketi Adana’ya geri dönmüştür.

Dünyada popüler olanlara baktığımızda ise, şu an başrollerinde Margot Robbie ve Ryan Gosling’in oynadığı “Barbie” filminin şarkısı olan “Barbie Girl” ile Aqua grubu 90’ların sonunda pop müzik akımının tavan yapmasına sebep olmuştur. Hala popülerliği devam eden ve birçok sosyal medya akımında sıkça kullanılan şarkı aynı zamanda kadın hakları konusunda tartışmaya sebep olup cevap niteliğinde şarkı yazılmasına sebep olmuştur. 

Dünyanın dört bir tarafında yankı uyandıran, İngiltere ve İrlanda arasındaki gerilim ve bombalamalar yüzünden ölen çocuklar için yazdıkları şarkı “Zombie” ile The Cranberries, bu şarkı sonrasında siyasal tartışmalara konu olmuş ve bir tarafı seçmekle suçlanmıştır. 

1990’lı yıllardaki şarkılar hepimizin hafızasına kazınan ve unutamadığımız şarkıların bir daha geleceğini düşünmesek de bu mirasa sahip olmak gerçekten büyük bir şans bizim için.

İlginizi çekebilir: Yeşilçam: Türk Sinema Kültürünün Doğuşu

Genel
Öğrencilik Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar
Genel
Estetik ve Sanatsal Instagram Fotoğrafçılığı
Genel
Hayır Diyememek: Tehlikeli Bir Virüs
Henüz bir yorum yok.