Spor

Artistik Buz Pateni: Dans ve Sporun Birleşimi


Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kış olimpiyatları sezonuna giriyoruz. Bizler de hem sanatsal ifadeleriyle ruhunuza hitap edecek hem teknik hareketleriyle nefesinizi kesecek olan artistik buz pateni sporunu ele alalım istedik.

1924 yılında Kış Sporları Olimpiyatları’nda ilk kez resmi bir spor dalı olan artistik buz pateni, bireysel, çift veya buz dansı kategorilerinde; dönüş, atlayış, kaldırış ve daha birçok teknik hareketlerle yapılan olimpiyat sporudur. Teknik becerilerin ve sanatsal ifadelerin karışımı olan spor yarışmalarında, teknik ve sunuş puanı üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. Teknik puanları, performansın zorluğu, farklılık ve hız oluştururken sunuş puanlarını; müzikle uyum, buz pistinin kullanımı, stil ve duruş gibi kriterler oluşturmaktadır. 2002 Kış Olimpiyatları’na kadar buz pateninde, sporcuların sergilediği programın 6 tam puan üzerinden değerlendirildiği 6’lık sistem uygulanmıştır. Ancak 2002 Kış Olimpiyatları’nda çiftler kategorisi yarışmasında patlak veren ve sonunda iki çiftin olimpiyat şampiyonu ilan edildiği olaylardan sonra yeni bir puanlama sistemi getirilmiştir. Getirilen yeni sisteme göre sporcuların yaptıkları her hareketin ham puanı vardır. Hakemler hareketin yapılışına göre sporcuya bu puandan 3 puan fazla ya da 3 puan düşük vererek performansını değerlendirirler.

artistik buz pateni

Bu sporu daha iyi anlamak için Milli Sporcumuz Berk Akalın’ın, partneri Nicole Kelly ile 2018 yılında altın madalya kazandıkları ve 2020 Artistik Buz Pateni Şampiyonası çiftler kategorisinde birincilik alan, Alessandra Boikova ile Dmitrii Kozlovskii’nin büyüleyici performanslarına göz atmalısınız. Keyifli seyirler!

İlginizi Çekebilir: Analog Kolaj: Gelenekseli Dijitalle Buluşturan Sanat

Genel
Cinsiyet ve Spor
Genel
Formula 1: 2022 Sezonu ve Efsanenin Vedası
Genel
2023 CEV Avrupa Şampiyonu Filenin Sultanları
Henüz bir yorum yok.