Genel

Konfor Alanı Özgürlük Mü Tutsaklık Mı?


Kendimizi en huzurlu hissettiğimiz yer, en rahat olduğumuz yerdir. Rahatlık denilen kavram ise hem özgürlük hem de tutsaklıktır. İnsan konfor alanı denilen yerde rahattır ve bu yüzden de özgürdür. Peki nedir özgürlük, nedir tutsaklık? Gelin konfor alanı kavramının özgürlük ve tutsaklık ile olan ilişkisine göz atalım.

Konfor alanı dediğimiz şey insanların herhangi bir işi yaparken kendini en rahat hissettiği, maksimum verim aldığı yerdir. Daha somut bir şekilde anlatmak gerekirse yemek yemeye restorana gittiğinizi düşünün. Köşedeki masaya oturmak istediniz ve oturdunuz çünkü orası sizin için en rahat, kendinizi en güvende hissettiğiniz yerdir. Evde otururken hep aynı koltuğa gittiğinizi düşünün, o koltuk sizin konfor alanınızdır. Konfor alanı kendimizi rahat hissettiğimiz yer olsa da bence alışkanlıklarımızın bir yansımasıdır. Sürekli aynı işi aynı yerde yaptığımız için otomatik olarak o iş ve o yer birbirine entegre olur. Her ne kadar orada o işi yaparken çok rahat olup en iyisini yaptığımızı düşünsek de, “özgür” olup istediğimiz gibi hareket etsek de aslında bu yaptığımız şey tam anlamıyla tutsaklıktır. O alan haricinde bir yerde rahat olamamak demek o yerin sizi tutsak etmesi demektir.

konfor alanı

Şimdi evin herhangi bir köşesinde bateri çaldığınızı hayal edin. Yıllardır eve geliyorsunuz ve aynı yere gidip bateri çalıyorsunuz. Gün geldi ve kocaman bir sahnenin ortasında milyonlarca kişiye bateri çalmak zorunda kaldınız. O gün gelene kadar nasıl yapacağınıza dair şüphelerinizin içinde kaybolacaksınız ve en sonunda şüpheleriniz sizi en dibe çekecek. Çok yüksek ihtimalle de evde gösterdiğiniz performansı o sahnede gösteremeyeceksiniz. İşte bateri çalarken konfor alanınız yalnızca ev olduğu için o alanın dışındaki herhangi bir yerde rahat edemediniz ve başarılı olamadınız. Çok iyi yaptığınız bir şeyi sırf konfor alanınızda değil diye yapamıyorsanız konfor alanınız sizi çoktan esir etmiş demektir.

konfor alanı

Yaşantınızda başarıyı, değişimi ve gelişmeyi hedefliyorsanız konfor alanınızdan sık sık çıkmak zorundasınız. İş hayatında her zaman istediğiniz yerde olmayacaksınız, alışkanlıklarınız size eşlik etmeyecek, herkes olduğunuz yeri tasvip etmeyecek. Bu yüzden siz kendi sınırlarınızı kesin çizgilerle ayırmaz ve dışına çıkılabilir bir alan yaratırsanız gelişiminiz ve değişiminiz sürekli olarak devam eder. Yaptığınız işi en iyi şekilde yapmak için konumun bir önemi olmaz, bir şeyleri başarmak için o işi ilk başardığınız yerde olmanıza gerek kalmaz. Siz konfor alanınıza değil kendinize odaklarsanız her alan size konfor verir. Sınırlarınızın dışına çıkamazsanız içerde kalır ve dışarıyı penceresinden izleyen yüz binlerce kişiden sadece biri olursunuz.

İlginizi Çekebilir: Serinleten Lezzetler ile Yaz Sıcağından Kurtuluyoruz

Genel
Hafta Sonu Evde Keyifle Kal #4
Genel
FIP: Kedilerde Sıklıkla Görülmeye Başlanan Hastalık
Genel
Aile Dizimi Terapisi