Spor

Motor Sporlarının Tarihi ve Günümüzdeki Yeri


Motor sporları temel olarak motorlu araçların yaptığı yarışlar olsa da sevenleri için çok daha fazla şey ifade eder. Takip etmeyen kişiler tarafından spor olarak görülmese de hem rekabet seviyesi ile hem de fiziksel mücadelesiyle gayet zorlu bir spor dalıdır.

Motor sporlarının kökenine baktığımız zaman ilk arabanın yapıldığı zamana kadar gider. Bence bu konuyu Henry Ford’un “Otomobil yarışları ikinci otomobil üretildiğinde çoktan doğmuştu” sözü çok güzel özetliyor. 

Gerçekleşen ilk resmi yarış ise 1984 yılında Fransa’da yapılmıştır. Le Petit Journal adlı Paris magazin dergisi tarafından Paris-Rouen arasındaki 126 km’lik mesafede düzenlenen yarışa 21 otomobil katılmıştır.

Motor sporlarının birçok türü vardır. Tabi ki de bunlardan en popüler olanı Formula 1’dir. Özellikle Netflix tarafından çekilen Drive To Survive belgeseli F1’in popülerliğinin artmasında önemli bir yere sahiptir. Tarihteki ilk F1 yarışı 1950 yılında Britanya’da Silverstone pistinde düzenlenmiştir. Yarışı Alfa Romeo takımından Giuseppe Farina kazanmıştır. Giuseppe Farina aynı zamanda ilk F1 sezonu olan 1950 sezonunu kazanarak F1’in ilk dünya şampiyonu olmuştur. 

F1’in istatistiklerine baktığımız zaman hiç şüphesiz en başarılı takım Ferrari’dir. Kırmızıların 16 adet markalar şampiyonluğu bulunmaktadır. Sürücülerde ise iki isim göze çarpmaktadır. Lewis Hamilton ve Michael Schumacher 7 şampiyonluk ile en çok şampiyon olan pilotlardır. Bugüne baktığımızda 2023 sezonunda büyük bir Redbull dominasyonu vardı. Max Verstappen 290 puan farkla şampiyonayı kazandı.

Motor sporlarına baktığımızda benim en çok ilgimi çeken türlerden birisi de Le Mans yarışlarıdır. Dayanıklılığın ön planda olduğu seride takımlar 24 saat durmadan yarışır. Takımlar bu zorlu yarışı tek bir sürücü ile bitiremeyeceğinden bir otomobili 3 pilot sırasıyla sürer. Le Mans şehri yakınlarındaki 13.6 km’lik pistte yapılan yarış ilk defa 1923 yılında düzenlenmiştir. 2023 yılındaki yarışı Ferrari kazanmıştır. Yarışa Türkiye’den Racing Team Turkey de katılmıştır.

Motor sporlarının diğer kısmında ise motosiklet yarışları vardır. Bu kısımdaki en popüler organizasyon ise Moto GP’dir. F1 sezonunun sıkıcı geçmesi sebebiyle benim de daha çok ilgimi çekmeye başladı. Geçmişi 1949 yılına kadar uzanan spor birçok efsanevi ismin doğuşuna tanıklık etti.

İstatistiklere baktığımız zaman Moto GP’ de en çok şampiyon olan sporcu 8 şampiyonluk ile Giacomo Agostini’dir. Son yıllara baktığımızda en başarılı isimler ise Valentino Rossi ile Marc Márquez ‘dir. 2023 yılını ise İtalyan takımı Ducati ile Francesco Bagnaia kazanmıştır. 

Motorsiklet yarışlarını önemli kılan taraflardan biri de başarılı Türk sporcularımızın bu serilerde yarışmasıdır. Bu sporculardan şu an en başarılı olanı Toprak Razgatlıoğlu’dur. Super Bike Dünya şampiyonasında yarışan Toprak 2021 yılında bu şampiyonayı kazanmayı başarmıştır. Diğer önemli sporcularımızdan bir diğeri ise Deniz Öncü’dür. Geride bıraktığımız sezon Moto3’te yarışan sporcumuz bir üst seri olan Moto2’ye çıkmayı başarmıştır.

Motor sporlarının ülkemizdeki yerine bakacak olursak son yıllarda izleyen kitlesinin artmasında rağmen gerçekten takip eden sayısı pek fazla değildir. Takip edenlerin çoğu da Formula 1’i seyretmektedir. F1’in dışında bir seriyi takip edenler gerçekten o seriye tutkuyla bağlı oluyorlar. Yakın çevremde Off Road ile ilgilenenlerden bunu rahatlıkla söyleyebilirim. 

Umarım ilerde motor sporlarıyla daha çok ilgilenen insan olur. Dışarıdan baktığında “Arabalar bir yerde dönüyor ne var bunda.” diyen kişiler herhangi bir seriyi izlediklerinde ne kadar haksız olduklarını görecektirler.

İlginizi çekebilir: Ocak Ayı Etkinlik Takvimi #Ajanda

Genel
Voleybol Ülkesi Türkiye!
Spor
Futbol Nasıl Bu Kadar Geniş Kitlelere Ulaştı?
Genel
Cinsiyet ve Spor
Henüz bir yorum yok.