Genel

Verimli Çalışma Teknikleri


Vizeler yaklaşırken bir nebze de olsa odaklanmanıza yardımcı olabilecek verimli çalışma yöntemlerini sizinle paylaşmak istedik. Okulların açılmasına, yüz yüze eğitime alışmaya çalıştığımız bu günlerde vize haftası gerçeği maalesef geldi. Eğer siz de bu yazıyı okurken tüm konuları son haftaya bırakmış bir haldeyseniz size önereceğimiz verimli çalışma yöntemleri ile hiç vakit kaybetmeden başlamanızı öneririz.

Ders çalışırken ne sıklıkla ara verirsiniz veya ara verdiğinizde devam edebilir misiniz? Sık sık ara vermeye meyilli iseniz Pomodoro Tekniği sizin için verimli olabilir. 

verimli

Pomodoro Tekniği:

Sıkça kullanılan ve çoğu insanın başarısının altında yatan bu teknik sizden ders veya işinizin başında saatlerce oturmanızı beklemiyor. Çalışmanızın verimini arttırırken hedef aldığı asıl nokta zaman yönetimi. 25 dakika ders ve 5 dakikalık mola sürelerini dört kez tekrar etmeniz gerekiyor. Bunu her yaptığınızda bir pomodoroyu tamamlamış oluyorsunuz. Dört pomodoro bittikten sonra yarım saatlik büyük bir ara verebilirsiniz. Etkili bir çalışma için günlük yapılması gereken pomodoro sayısının 8 olduğu söylenir. Belki de size, ben şimdiye kadar çalışmayı bilmiyormuşum dedirtecek olan bu teknik, işleri bölerek sizi tamamen odaklı bir şekilde en yüksek verimi elde etmeniz için tasarlanmıştır.

Eğer benim sıkıntım ders başında geçirdiğim süre değil, o süreyi nasıl değerlendireceğimi bilmiyorum. Verimli çalışma yöntemleri arıyorum diyorsanız Feynman sizin için daha etkili olabilir:

Feynman:

Pomodoro’nun aksine zaman yönetimini baz alan bir çalışma tekniği değildir. Ünlü fizikçi Richard Feynman tarafından tasarlanıp geliştirilen bir teknik olduğu için ismini buradan almaktadır. Sesli çalışmak sizin için en iyi yolsa zaten fark etmeden bu tekniği birçok kez uygulamışsınızdır. Ancak bu tekniğin temel amaçlarından biri de konuyu basite indirgeyebilmektir. Genel hatlarıyla inceleyecek olursak yapmanız gereken şey ilk olarak bir konu belirlemek ve bunu birine anlatıyor gibi en başından anlatmak. Dilediğiniz yerde anlatmaya kaynaklardan destek alarak devam edebilirsiniz. Anlatırken kendi hayatınızdan benzetmeler kurmak veya konuyu örneklendirerek anlatmak öğrenmenize katkıda bulunacaktır.

Genel olarak çalışırken dikkat etmemiz gereken şeylere odaklanacak olursak şunları söyleyebiliriz ki ezber yapmak yerine onu öğrenmeye çalışmak her zaman için daha kolay olacaktır, neye çalışacağınızı, nereye kadar çalışacağınızı belirleyerek hedefler koymanız ve o şekilde çalışmaya başlamanız motivasyonunuzu daha da arttırır. Zaten yapabildiğiniz konuları çalışarak kendinizi tatmin etmek yerine her zaman için yapamadıklarınızın üstüne itmelisiniz.

Şimdiden herkese başarılar!

İlginizi Çekebilir: Kulüp: Netflix’in Çok Konuşulacak Yeni Türk Yapımı

Genel
Bad Bear: Tarzından Ödün Vermeyenlerin Tercihi
Genel
Eski Bir Savunma Sporu: Tekvando
Genel
Bir Sanat Şöleni: Coachella
Henüz bir yorum yok.