Sinema/TV

Life In A Day Belgeseli: Bir Güne Ne Sığar?


Hiç merak ettiniz mi dünyanın öteki ucunda herhangi biri şu an ne yapıyor? Mutlu mu, üzgün mü, stresli mi ya da uyuyor mu? Siz, çok soğuk bir kış günündeyken kimler denize giriyor? Kim aç, kim tok? Sizce, sadece 24 saat ne kadar geniş olabilir, içinde neler barındırabilir? Tüm bunlar oldukça merak uyandırıcı değil mi?

Bu merakımızı dindirecek aynı zamanda farkındalık kazandıracak, dünyanın neredeyse her köşesinden, bambaşka hayatlar yaşayan binlerce farklı insanın tek bir gününden çektiği videoların bir belgeselde birleştirilmesinden bahsetmek istiyorum: Life In A Day belgeseli. Milyonlarca fikri olan ama hiçbirinin sonunu getirmeyen bir adam, 9 yıl 36 gündür dünyayı bisikletiyle gezen Koreli, yaratıcı yemin töreni ile evlilik tazeleyenler; kuzeyliler, güneyliler, doğulular, batılılar, büyükler, küçükler, zenginler, fakirler, kadınlar, erkekler, inançlılar, umutsuzlar… Dünyanın dört bir yanından onlarca farklı insanın bir günü.

Life In A Day belgeseli, ilk olarak 24 Temmuz 2010 tarihinde çekilen videolar ile 80.000 kişinin katılımıyla Kevin MacdonaldLoressa Clisby yönetmenliğinde 2 Haziran 2011’de vizyona girdi. Dünyanın her yerinden farklı kültürler, farklı insanlar, farklı hava koşulları ve farklı hayatlar barındıran bu belgeseli izlerken gözünüzü bir dakika olsun ekrandan ayırmak istemeyeceksiniz. Bize bazı günlerde az gelen 24 saatin, aslında neler barındırdığını görmek izleyeni fazlasıyla heyecanlandırıyor. Bugünün yaşadığı en kötü gün olduğunu söyleyeni de en iyi gün olduğunu söyleyeni de aynı belgeselde izlemek, işin ne kadar takdir edilesi olduğunu gösteriyor. Ayrıca belgesel, sadece insanları değil bir zürafanın doğum anını bile bize göstermesi ile tüm dünyanın bir gününü daha da gerçek hâle getiriyor.

Life In A Day belgeseli

IMDB: 7,6/10

Belgeselden Bir Kesit:

“Gece yarısı olmak üzere ve süre bitmeden bu videoyu çekmem lazım. Bütün gün çalıştım. Cumartesi olmasına rağmen! İşin en kötü tarafı; bütün günü, şaşırtıcı bir şeyler olmasını bugünü telafi edecek, harika bir şeyler olmasını bekleyerek geçirdim. Tek istediğim; herkese, sıradan bir günde bile olağanüstü şeyler olabileceğini göstermekti. Doğrusu, böyle şeyler her zaman olmuyor ve bugün bütün gün boyunca hiçbir şey olmadı. İnsanlar, benim burada olduğumu bilsinler istiyorum. Unutulmak istemiyorum. Burada oturup da ne kadar harika biri olduğumu anlatacak değilim çünkü öyle değilim. Ben sıradan bir hayatı olan, sıradan bir kızım. İlgi çekici hiçbir özelliğim yok ama olmasını isterdim ve bugün güzel bir şey, güzel hiçbir şey olmamasına rağmen bu gece güzel bir şeyler olmuş gibi hissettim.”

Bir dünya içinde milyarlarca küçük dünyanın varlığını ve her birinin ne kadar eşsiz olduğunu kanıtlayan belgeseli izlemediyseniz buradan ulaşabilirsiniz. Tam 10 yıl sonra 25 Temmuz 2020 tarihinde belgeselin ikincisini çekmek üzere yine dünyanın her yerinden videolar istendi. “En önemlisi kişiliğinizi yansıtan bir video hazırlamanızdır. Değer verdiğiniz şeyleri paylaşın. Bu, sizin filminiz.” mottosuyla yola çıkan ve 2021’de vizyona girecek olan ikinci Life In A Day belgeselini merakla bekliyor olacağız.

İlginizi Çekebilir: Ocak Ayı Etkinlik Takvimi #Ajanda

Sinema/TV
Christopher Nolan: Film Dünyasının Dehası
Sinema/TV
Nuri Bilge Ceylan ve Onun Sinematografisi
Sinema/TV
Gain: Dijital Dünyanın Yeni Platformu
  • Bu belgesel üzerine çok düşünmüş hatta birkaç yazınsal denemeye girişmiştim ki zihnimi toparlayamadım. Çünkü binlerce yer hakkında binlerce şey yazmak için binlerce farklı hayat ile tanışmış olmalıydım oysa ben Türkiye ile sınırlıyım veya birkaç farklı ülke ile. Sağ olunuz, ilk kez uğruyorum sitenize sizi de bekliyorum.